
Posiadanie w domu urządzeń, którymi można sterować za pomocą na przykład telefonu, jest obecnie bardzo popularne. Tak zwane inteligentne domy - dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu - to ogromne ułatwienie dla każdego. Zainstalowanie specjalistycznego modułu jest dość prostą opcją, zatem każdy może pozwolić sobie na tego typu udogodnienie. Warto również zainwestować we włączniki radiowe, za pomocą których można sterować na przykład światłem bądź innymi urządzeniami, które działają na prąd.
Rodzaje włączników i ich działanie
Włączniki radiowe mogą działać na różne sposoby:
- zależnie od częstotliwości nośnej - na przykład w zakresie 433 MHz bądź też 868 MHz,
- jako system jednokierunkowy lub dwukierunkowy,
- z wykorzystaniem w systemie urządzeń centralizujących bądź ich brakiem.
Tego typu włączników radiowych jest na rynku bardzo dużo - niektórzy z producentów proponują na przykład bramki, które znacząco zwiększają możliwości funkcjonalne systemów radiowych. Mogą one być jedno bądź dwukierunkowe.
Korzyści płynące z radiowych włączników
Za pomocą systemów radiowych możliwe jest zdalne sterowanie rozmaitymi urządzeniami. Moduły te wpływają między innymi na:
- wyłączanie i włączanie rozmaitych urządzeń elektrycznych nawet z dużej odległości,
- ściemnianie bądź zupełne wyłączanie oświetlenia - nie tylko w domu, ale również na zewnątrz,
- zasłanianie oraz odsłanianie okien,
- sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem w danym pomieszczeniu.
Systemy te są bardzo proste, a ich obsługa intuicyjna, zatem nikt nie powinien mieć z tym problemu. Odbiorniki warto zainstalować w miejscach łatwo dostępnych, na przykład przy stoliku niedaleko łóżka bądź na korytarzu. Zastosowanie takich modułów pozwala na sporą oszczędność energii elektrycznej - a co za tym idzie - również pieniędzy. Inwestycja w nie jest zatem bardzo opłacalna.