500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Sterownik - mózg maszyny CNC
Sterownik - mózg maszyny CNC

Urządzenia sterowane numerycznie (ang. Computerized Numerical Control), to maszyny, które spowodowały prawdziwą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Do największych atutów wynikających z ich użycia należą szybkość obróbki, która była nieosiągalna w przypadku pracy na zwykłych maszynach, a także ogromna precyzja procesu produkcyjnego. Zalety te są tak znaczące dzięki tzw. sterownikom. Na czym polega zasada ich działania?

Urządzenia sterujące w maszynach CNC

W każdej maszynie CNC niezbędny jest specjalistyczny sterownik, który komunikuje się z komputerem maszyny oraz kieruje działaniem silników w celu precyzyjnej obróbki. Są to urządzenia mikroprocesorowe, pełniące rolę kontrolerów procesów. Można więc określić je jako mózgi tych urządzeń, bowiem to w dużej mierzy od nich zależy sprawność procesu wytwórczego, w tym jego szybkość i precyzja. W zależności od tego w jaki sposób realizowane są ruchy posuwowe na osiach obrabiarki, wyróżnia się sterowanie punktowe i odcinkowe.

Sterowanie punktowe

Sterowanie to ma na celu takie umiejscowienie narzędzia obrabiającego, aby było ono położone w określonym miejscu względem danego przedmiotu. Jest to stosunkowo prosty układ sterowania, który ma zastosowania w wiertarkach, wytyczarkach oraz przebijarkach, czyli tam, gdzie istotne jest dokładne uplasowanie narzędzia nad otworem.

Sterowanie odcinkowe

W tym typie sterowania narzędzie przemieszcza się po określonym torze, ze ściśle ustaloną prędkością. Służy ono przede wszystkim do toczenia wzdłużnego przy obrabianiu wielostopniowych wałków oraz frezowaniu prostokątnych zarysów i osadzeń przelotowych.

Programowanie sterowników CNC

Sterowniki są kodowane za pomocą specjalnego języka określanego mianem G code. Umożliwia on programowanie pożądanej sekwencji działania maszyny CNC, by uzyskać ściśle określone detale. Operatorzy tych urządzeń mogą tworzyć kody w edytorach tekstu, a potem kopiować je do obrabiarek, co znacznie ułatwia ustawianie komend.  

Sterowniki do maszyn CNC można znaleźć również w ofercie naszej firmy, wraz z dokładnym opisem ich przeznaczenia i optymalnego środowiska pracy.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl