500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Rola i znacznie regulatorów napięcia
Rola i znacznie regulatorów napięcia

Regulatory napięcia możemy spotkać w wielu urządzeniach elektrycznych. Są to niewielkie układy elektroniczne lub elektryczno-mechaniczne, których głównym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, regulowanie napięcia. Ich rolą jest regulowanie napięcia i podawanie urządzeniu, w którym są zamontowane, dokładnie takiego, jakie jest mu potrzebne do prawidłowej pracy. Regulator jest elementem, który steruje pracą silnika. Bez niego niemożliwe byłoby sterowanie jego obrotami.


Do czego służą regulatory napięcia?


Regulatory napięcia są odpowiedzialne za utrzymywanie napięcia wytwarzanego przez prądnice albo alternator na stałym poziomie.


Regulatory napięcia są to uniwersalne układy odpowiedzialne za wiele funkcji i prawidłowe działanie różnych urządzeń i maszyn, które są zasilane prądem stałym lub zmiennym. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest regulacja prądu ładowania w prostownikach, obrotów silników, natężenia światła (np. w ściemniaczach), temperatury w lutownicach, prądu ładowania w prostownikach akumulatorowych, regulacja grzałek i grzejników. Bez regulatorów nie można byłoby płynnie regulować obrotów silników w różnych elektronarzędziach czy wentylatorach. Układy te mimo swoich małych rozmiarów odgrywają kluczową rolę w działaniu wielu urządzeń i maszyn.


Rodzaje regulatorów napięcia:


regulatory napięcia DC
Są to regulatory służące do regulowania napięcia wytwarzanego przez prądnice. Używane są do sterowania prędkości obrotowej wentylatorów i silników elektrycznych prądu stałego.


regulatory napięcia AC
Te urządzenia powstały, aby regulować napięcie wytwarzane przez alternatory. 


Jak działają regulatory napięcia?

Regulowanie napięcia dokonuje się przez zmianę prądu wzbudzenia prądnicy. W zależności od rodzaju danego układu stosuje się dwie różne metody regulowania napięcia. W przypadku układów elektro-mechanicznych wykorzystywana jest regulacja impulsowa z trzema poziomami wzbudzenia, natomiast w układach elektronicznych używa się najczęściej impulsowego włączania i wyłączania prądu wzbudzania. Regulator zawiera układ sterujący prądem wzbudzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl