500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Rodzaje regulatorów napięcia
Rodzaje regulatorów napięcia

Podstawową funkcją regulatorów jest zachowanie stałego poziomu napięcia. Bez względu na to, na jakich obrotach pracuje silnik, napięcie w prawidłowo działającym regulatorze może wahać się w zakresie nieprzekraczającym 0,5 V. Systemy wytwarzania oraz rozdziału energii elektrycznej stosuje się powszechnie w samochodach, gdzie pozwalają na kontrolę prądu docierającego z alternatora do różnych układów auta. Regulatory napięcia wykorzystuje się również w kontroli instalacji solarnych, co pozwala na sterowanie przepływem energii z paneli fotowoltaicznych do instalacji bez ryzyka jej przeładowania. 

Podstawowe typy regulatorów

Regulatory napięcia można podzielić ze względu na metodę regulacji. Może ona odbywać się poprzez kontrolę impulsową z trzema układami wzbudzenia tj. pełną, częściową oraz wyłączoną. Takie rozwiązanie znajduje się w układach elektro-mechnicznych. Drugim wariantem jest kontrola napięcia poprzez impulsowe wyłączanie oraz włączanie prądu wzbudzania - określane regulacją PWM. Jest to rozwiązanie typowe dla układów elektronicznych. Ten drugi rodzaj jest najczęściej występującym na rynku wariantem. 

Można także wyróżnić inny podział. Liniowe regulatory napięcia działają w oparciu o obwody ograniczające prąd wyjściowy podczas przeciążenia. Z tego powodu nazywane są także stabilizatorami. Z kolei metoda przełączania regulatorów napięcia wykorzystuje kontrolowany przełącznik do regulacji napięcia. Występują tam, gdzie pojawia się duża różnica między napięciem wejściowym i wyjściowym. 

Funkcje regulatorów napięcia

Dzisiejsze regulatory napięcia dbają o żywotność akumulatorów dzięki kompensacji parametrów pracy w zależności od temperatury otoczenia oraz stopnia nagrzewania się akumulatora. Pozwalają także na elektroniczne zabezpieczenie przed przeładowaniem oraz nadmiernym rozładowaniem akumulatorów. Posiadają także automatyczną możliwość odłączania obciążenia podczas nietypowej pracy akumulatora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl