
Podstawową funkcją regulatorów jest zachowanie stałego poziomu napięcia. Bez względu na to, na jakich obrotach pracuje silnik, napięcie w prawidłowo działającym regulatorze może wahać się w zakresie nieprzekraczającym 0,5 V. Systemy wytwarzania oraz rozdziału energii elektrycznej stosuje się powszechnie w samochodach, gdzie pozwalają na kontrolę prądu docierającego z alternatora do różnych układów auta. Regulatory napięcia wykorzystuje się również w kontroli instalacji solarnych, co pozwala na sterowanie przepływem energii z paneli fotowoltaicznych do instalacji bez ryzyka jej przeładowania.
Podstawowe typy regulatorów
Regulatory napięcia można podzielić ze względu na metodę regulacji. Może ona odbywać się poprzez kontrolę impulsową z trzema układami wzbudzenia tj. pełną, częściową oraz wyłączoną. Takie rozwiązanie znajduje się w układach elektro-mechnicznych. Drugim wariantem jest kontrola napięcia poprzez impulsowe wyłączanie oraz włączanie prądu wzbudzania - określane regulacją PWM. Jest to rozwiązanie typowe dla układów elektronicznych. Ten drugi rodzaj jest najczęściej występującym na rynku wariantem.
Można także wyróżnić inny podział. Liniowe regulatory napięcia działają w oparciu o obwody ograniczające prąd wyjściowy podczas przeciążenia. Z tego powodu nazywane są także stabilizatorami. Z kolei metoda przełączania regulatorów napięcia wykorzystuje kontrolowany przełącznik do regulacji napięcia. Występują tam, gdzie pojawia się duża różnica między napięciem wejściowym i wyjściowym.
Funkcje regulatorów napięcia
Dzisiejsze regulatory napięcia dbają o żywotność akumulatorów dzięki kompensacji parametrów pracy w zależności od temperatury otoczenia oraz stopnia nagrzewania się akumulatora. Pozwalają także na elektroniczne zabezpieczenie przed przeładowaniem oraz nadmiernym rozładowaniem akumulatorów. Posiadają także automatyczną możliwość odłączania obciążenia podczas nietypowej pracy akumulatora.