500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Jak zmierzyć wilgotność drewna?
Jak zmierzyć wilgotność drewna?

Aby drewno sprawdzało się jako opał musi spełniać pewne normy wilgotności. Parametr ten określa, jaki procent masy surowca stanowi woda i zazwyczaj wyrażany jest w gramach lub w procentach. Jak łatwo i szybko można go zmierzyć?

Dlaczego mierzyć wilgotność drewna?

Wilgotność drewna opałowego ma wpływ na efektywność procesu spalania czyli na to, ile ciepła uzyskamy z określonej porcji surowca. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że palenie materiałem zbyt mokrym może być szkodliwe zarówno dla układu spalającego, ale także dla ludzi, wytwarza się bowiem duża ilość smoły i sadzy, które w przypadku palenia w kominku będą trafiać bezpośrednio do naszych płuc. Aby tego uniknąć, drewno kominkowe musi być sezonowane, czyli przechowywane w sposób pozwalający na obniżenie jego wilgotności do maksymalnie 20%. Zazwyczaj czas ten wynosi około 2 lat, jeśli jednak chcemy upewnić się, że wskazania zgadzają się z tymi deklarowanymi przed sprzedawcę, możemy skonfrontować to za pomocą przyrządu zwanego wilgotnościomierzem. 

W jaki sposób działa miernik wilgotności drewna?

Wilgotnościomierz przeznaczony do drewna działa dzięki sensorom, które wbijane są prostopadle względem włókien drewna. W najlepszej jakości urządzeniach dokładność pomiaru wskazywana jest co do 1%, a maksymalny zakres pomiaru wynosi nawet 40%. W naszym sklepie proponujemy klientom sprawdzony miernik wilgotności powietrza marki RegMag, który zasilany jest baterią 9V i umożliwia uzyskanie wyników w czasie poniżej 1 sekundy. Dodatkowo jest on bardzo lekki i poręczny (waga zaledwie 116 g wraz z baterią), a także zajmuje mało miejsca, dzięki czemu bez żadnego problemu można włożyć go do kieszeni. Pozwala także na uzyskiwanie wyników niezależnie od rodzaju drzewa, w tym przede wszystkim gatunków najbardziej popularnych w naszym kraju, czyli buków, dębów i klonów.

Drewno jest materiałem, który spełnia swą rolę najlepiej, gdy osiągnie określony, niski stopień wilgotności. Jest to ważne nie tylko przy parkietach, boazerii czy krokwiach dachowych, ale także przy surowcu przeznaczonym stricte na opał. Przyrząd taki jak wilgotnościomierz pozwala sprawdzić zawartość wody i jest solidny, dzięki czemu raz zakupiony umożliwi kontrolowanie wilgotności drewna przed każdym sezonem grzewczym przez wiele lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl