500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Testery tranzystorów. Możliwości i funkcje
Testery tranzystorów. Możliwości i funkcje

Tranzystory to elektroniczne przełączniki, które wzmacniają oraz sterują przepływającym prądem. Aby skontrolować ich działanie używane są urządzenia zwane testerami, na ogół pomagające w sprawdzeniu także wielu innych podzespołów w dziedzinie elektroniki.  

Czym są tranzystory?

Tranzystory dzielą się na dwa rodzaje: bipolarne sterowane za pomocą prądu i unipolarne sterowane napięciem. Pierwsze zbudowane są z trzech warstw półprzewodników, a przepływający prąd pomiędzy elektrodami (bazą i emiterem) steruje prądem większym (w kolektorze i emiterze). Drugi typ, czyli tranzystory unipolarne zwane także polowymi, operują prądem wyjściowym, który steruje napięciem w układzie.

Jakie są główne obszary zastosowań tranzystorów?

Tranzystory mają bardzo szerokie zastosowane w elektronice. Są używane m.in. do budowy wzmacniaczy, znajdują się także w przesuwnikach napięcia, lustrach prądowych, kluczach elektronicznych oraz w generatorach. Miliony tranzystorów znajdują się ponadto w mikroprocesorach, w których tworzą układy scalone.

Testery tranzystorów i ich funkcje

Do pomiaru prawidłowości działania tych układów używane są testery tranzystorów. Jednym z nich jest model LCR-T4, który służy także do kontrolowania elementów takich jak rezystory, cewki, LEDy oraz triaki. Służą do sprawdzania m.in. poboru energii w płytach indukcyjnych, silnikach, grzałkach oraz piecach co oznacza, że muszą znaleźć się w zestawie każdego elektronika lub elektryka. Atutem tego urządzenia jest maksymalnie intuicyjny sposób obsługi – wystarczy włożyć element oraz nacisnąć przycisk, a na wyświetlaczu po upływie 2 s pokaże się gotowy wynik. Urządzenie jest także chronione za pomocą folii, dzięki czemu nie ulegnie uszkodzeniu nawet gdy zostanie pozostawione na terenie budowy. Zestaw zawiera ponadto roczną gwarancję dla firm oraz dwuletnią dla nabywców detalicznych.

Pomiarów tranzystorów można dokonywać za pomocą niewielkich, aczkolwiek bardzo uniwersalnych testerów, które sprawdzają się także do wykonywania innych zadań. Aby urządzenie służyło przez wiele lat powinno się inwestować w solidne i sprawdzone urządzenia z gwarancją. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl