500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Czym się różni woltomierz od amperomierza?
Czym się różni woltomierz od amperomierza?

Urządzenia pozwalające na mierzenie natężenia prądu to woltomierze oraz amperomierze, a różnica ich działania polega przede wszystkim na tym, w jaki sposób włączane są do obwodu. W jaki sposób działają i jakie typy takiej aparatury mierzącej są najczęściej stosowane? 

Woltomierz i amperomierz – jaka jest ich zasada działania?

Sposób włączania do obwodu to główna różnica pomiędzy tymi przyrządami. Woltomierz służy do wskazywania napięcia stałego (DC) bądź zmiennego (AC) i wpinany jest do danego układu równolegle, a w skład tego urządzenia wchodzą amperomierz oraz opornik dodatkowy. Ten ostatni pozwala na pomiary większych napięć, jednak wartość opornika powinna być dobrana tak, aby uzyskać pełen spadek, który umożliwi wychylenie amperomierza. Sam amperomierz pozwala na mierzenie tych samych wielkości, załączany jest jednak do układu szeregowo. W jego skład wchodzą ustrój pomiarowy oraz opornik równoległy, który nazywany jest również bocznikiem.

Przyrządy pomiarowe do mierzenia natężenia prądu

Aby określić te wskazania stosuje się dwa typy urządzeń: wychyłowe (uniwersalne) lub nieco bardziej nowoczesne - cyfrowe. W przypadku tych drugich, mamy możliwość mierzenia kilku wielkości, w tym napięcia prądu, mocy dla prądu zmiennego i przesunięcia fazowego i właśnie takie funkcje może gwarantować jedno urządzenie łączące cechy woltomierza i amperomierza. W naszym sklepie jest to model znanej na rynku firmy RegMag, który może być użytkowany zarówno przy pomiarze urządzeń domowych, jak i przemysłowych, co świadczy o jego uniwersalnym zastosowaniu. Na centralnym wyświetlaczu przyrządu pojawia się 5 parametrów, zaś dokładność pomiaru każdego z nich zamyka się w 3%. Przy zakupie tego modelu woltomierza-amperomierza, zapewniamy także 12-miesięczną gwarancję dla firm i 24 miesiące gwarancji dla detalistów.

Woltomierz i amperomierz to przyrządy, które znane są każdemu, zarówno początkującemu jak i doświadczonemu elektrykowi, pozwalają bowiem na mierzenie najbardziej podstawowego parametru jakim jest natężenie prądu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl