500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Rodzaje ładowarek do akumulatorów
Rodzaje ładowarek do akumulatorów

Akumulatory są wszechobecne w dzisiejszym świecie. Występują w większości sprzętów, których używamy na co dzień – w laptopach i telefonach, tabletach, elektronarzędziach. W tym wpisie spróbujemy przybliżyć najpopularniejsze rodzaje baterii oraz ładowarek akumulatorowych. Zwrócimy również uwagę, na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając ładowarkę do akumulatorów bateryjnych.

Czym są akumulatory bateryjne?

Na rynku dostępnych jest kilka typów akumulatorów bateryjnych. Oprócz baterii wykorzystujących najpopularniejsze ogniwa litowo-jonowe (Li-on), występują również niklowo-kadmowe (NiCd), niklowo-wodorkowe (Ni-MH)  oraz ołowiowo-kwasowe (SLA). Największą zaletą akumulatorów jest możliwość ich ładowania prądem elektrycznym, a co za tym idzie, wielokrotnego użycia. Cechuje je także ich niska awaryjność, choć z czasem ulegają zużyciu.

Rodzaje ładowarek akumulatorowych  

Ładowarki akumulatorowe dzielą się zasadniczo na dwie grupy – ładowarki procesorowe oraz ładowarki sterowane zegarowo. Najprostsze ładowarki zegarowe dostarczają stały prąd do akumulatora przez określony czas, a po jego upływie odłączają prąd całkowicie bądź przełączają się w tryb doładowywania, co zapobiega samorozładowywaniu się baterii. W ładowarkach procesorowych, np. w ładowarkach Liitokala cały przebieg ładowania kontrolowany jest przez procesor, który odpowiednio dobiera prąd ładowania. Automatyczny dobór prądu zapobiega przeładowaniu bądź niedoładowaniu baterii. Procesory  mogą także przyspieszyć proces ładowania. Wśród ładowarek procesorowych znajdziemy ładowarki uniwersalne oraz ładowarki profesjonalne, posiadające wiele dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji.

Na co należy zwrócić uwagę planując zakup ładowarki?                        

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ładowarek do akumulatorów znacznie różniących się między sobą ceną i możliwościami.  Oprócz tak oczywistych rzeczy, jak liczba i typ obsługiwanych baterii czy szybkość ładowania, warto zwrócić uwagę na inne funkcje i tryby obsługiwane przez urządzenie, jak np.:

  • niezależne kanały ładowania
  • dodatkowe zabezpieczenie czasowe
  • tryb odświeżania, który poprawia żywotność akumulatorów
  • tryb powerbank umożliwiający ładowanie urządzeń przenośnych

 

Ładowarka to sprzęt, który będzie nam służył przez kilka lat, dlatego też powinna być dobrana według indywidualnych preferencji i potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl