500 439 972 BIURO@REGMAG.PL
Pionowa myszka, a ergonomia pracy przy komputerze
Pionowa myszka, a ergonomia pracy przy komputerze

Kontuzja nadgarstka wcale nie musi być spowodowana wyczynowym uprawianiem sportu. Wystarczy kilka godzin w biurze i praca przy komputerze, żeby poczuć, jak dotkliwy może być ból tego stawu. Duże znaczenie w tej kwestii mają używane akcesoria komputerowe, a zwłaszcza mysz. Tylko dobrze wybrana zapewnia należyty komfort. Dlatego warto postawić na myszkę pionową. Zobacz, czym jest.

Myszka pionowa – co to takiego?

Myszka pionowa to znakomita alternatywa dla swoich poziomych poprzedników. Ma budowę wertykalną, co oznacza, że dłoń nie jest położona na niej poziomo. Sposób jej trzymania, w zależności od modelu, przypomina chwytanie kubka albo długopisu. Takie ułożenie ręki podczas pracy przy komputerze jest zdecydowanie korzystniejsze dla nadgarstka. Mimo tego w Polsce myszki pionowe dopiero zaczynają być popularne, podczas gdy w innych europejskich krajach są wykorzystywane od wielu lat.

Jak korzysta się z myszki wertykalnej?

Zasada działania myszki pionowej jest taka sama jak myszek, do których jesteś przyzwyczajony. Korzystanie z nich jest możliwe dzięki naciskaniu specjalnych przycisków. Jednak znajdują się one w innym miejscu – są położone po jej bokach. Ma to wpływ na właściwą pozycję dłoni.

Jeżeli osoba pracująca przy komputerze używa takiej myszki, jej ręka nie jest narażona na przeciążenie. Do naciskania przycisków nie jest potrzebna tak duża siła jak w przypadku używania tradycyjnych wersji myszy. Ramię nie wykonuje także skrętu, który może spowodować jego nadwyrężenie.

Często słyszy się także o zespole cieśni nadgarstka. To nic innego jak efekt korzystania z nieodpowiednich myszek. Nadgarstek jest właściwe ułożony wtedy, gdy ma zapewnione podparcie. Mysz pionowa nie wymaga, aby ciągłe znajdował się on w nienaturalnej pozycji.

Niezbędne narzędzie do pracy

Przedstawiciele niektórych zawodów znacznie częściej korzystają z komputerów niż inni. Informatycy, księgowi, graficy czy pracownicy biurowi to osoby szczególnie narażone na ból w okolicach nadgarstka. Dolegliwość ta może bardzo utrudniać pracę. Ratunkiem dla nich są właśnie myszki pionowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl